„Daisy
Jones & The Six” – Taylor Jenkins Reid
Daisy Jones & The Six to
najsławniejszy zespół rock’n’rollowy na świecie. Nie mają sobie równych na
scenie, pokonując kolejne muzyczne bariery. Nie wiedzą jednak, że ich wyboista
kariera zakończy się fantastycznym występem 12 lutego 1979 roku. Czar muzyki
prysł w jednym momencie. Co stanęło za decyzją, że jeden z najlepszych zespołów
zniknął nagle ze sceny bez echa?
Książka napisana jest w formie
dialogu, dzięki czemu poznajemy historie członków zespołu, jak i ich
przyjaciół, z różnych perspektyw – pełnych emocji, łez, bólu i wyrzeczenia
związanego z ciągłością zespołu. Każdy z nich patrzy na problemy zupełnie
inaczej. Dostrzegają dużo więcej w wielu problemach i sami nie rozumieją, kiedy
to nagle się skończyło. Jednak jedno jest pewne, pojawienie się Daisy Jones
zmieniło wszystko…
Kinga Lisowska klasa 4e
„Noce i dnie” – Maria Dąbrowska
Saga rodzinna dwóch pokoleń rodziny Niechciców, ukazująca społeczeństwo polskie w latach 1865-1914 – tak w skrócie można określić tę czterotomową powieść. Pozornie opowiada ona historię niespełnionej miłości Barbary Ostrzeńskiej do Józefa Tolibowskiego, która bojąc się kolejnego odrzucenia i staropanieństwa, postanawia wyjść za mąż za Bogumiła Niechcica. Jednak historia ta, nie skupia się tylko na kolejnych zgonach, porodach, małżeńskich problemach i wychowaniu tak różnych pociech. To powieść o ludzkich namiętnościach, wadach i zaletach, problemach i powodzeniach, wiernie odwzorowująca społeczeństwo polskie na przełomie XIX i XX wieku.
Nie znam bardziej rodzinnej, historycznej i społecznej sagi, jak powieść autorki międzywojnia. To kultowe arcydzieło porusza wiele problemów, z którymi zmagali się ówcześni, jak i nam współcześni ludzie. Zawiera wiele refleksji i pouczeń dla człowieka w każdym wieku.
Cytat, który najbardziej zapadł mi w pamięć brzmi:
Miłość fałszuje obraz świata. Ukazuje go dobrym pomimo wszystko. W człowieku zakochanym nie ma miejsca na nienawiść. A my musimy walczyć nienawiścią. I dlatego ja muszę wyplenić w sobie tę straszną tęsknotę do miłości.
Tom III, część II, rozdział 25
Kinga Lisowska klasa 4e
„Bądź ze mną szczęśliwa” – Iwona Sobolewska
Ania przeżywa rodzinną tragedię. Straciła brata w dość traumatycznych okolicznościach. Całą winę za śmierć Antka bierze na siebie, przez co mierzy się z wieloma problemami natury psychicznej. Bierze leki, nie chce zawierać nowych znajomości, unika dotyku obcych osób, często wpada w histerię. Nie widzi dla siebie żadnego ratunku, aż do momentu, gdy w jej życiu pojawia się Igor – stary, dobry znajomy, przyjaciel Antka. Czy Igorowi uda się przełamać barierę komfortu i zmusi Annę do cieszenia się pełnią życia?
Iwona Sobolewska stworzyła historię pełną niecodziennych zwrotów akcji, lecz jej lekki styl i przekazywanie emocji stanowią piękną całość historii, która przekracza wszelkie granice.
Kinga Lisowska klasa 4e
„Chłopak z sąsiedztwa” – Alexa Lavenda
Liwia i Igor znają się od dzieciństwa. Przyjaźnili się od zawsze, tworząc zgraną paczkę wraz z bratem dziewczyny. Igor – kochający motoryzację, młody buntownik, szukający przygód a nie górnolotnych uczuć. Liwia – romantyczka, o szalejącym sercu, dobroci, szczerości i piękna. Ona i On – dwa skrajne, tak bardzo różne charaktery. Oboje myśleli, że już nigdy się nie spotkają, lecz gdy Igor wraca do Soliny, Liwia nie jest już tą samą zakochaną po uszy w nim szesnastolatką, ale dojrzałą studentką pełną uczuć…. Czy mają szansę być razem? Czy los jest w stanie ich połączyć? Nic tak nie smakuje, jak zakazana miłość…
Kinga Lisowska klasa 4e
Seria „W kręgach władzy” – Remigiusz Mróz
Tym razem Mróz podjął się dość kontrowersyjnej tematyki, jaką jest powieść polityczna. Książki „Wotum nieufności”, „Większość bezwzględna” oraz „Władza absolutna” opowiadają o trudnych losach polityków, ich wyrzeczeniach, bezwzględności w osiągnięciu upragnionego celu, podtrzymaniu władzy i ludzkich uczuciach. Nie brakuje w nich jednak wątków kryminalnych związanych z sytuacją międzynarodową.
Daria Seyda, Patryk Hauer, Milena, Teresa Swoboda, Hubert i wielu innych to ludzie, dla których nie ma większej wartości niż władza, dobre wrażenie w mediach i pokonanie przeciwników. Scena polityczna to ring, a kto na nim się utrzyma nie zależy od walki, energii i publiczności, lecz sprytu. Zmieniająca się władza, kolejne afery i podważalność aktów prawnych są codziennością, ale czego nie zrobi się w polityce?
„Na wojnie możesz zginąć tylko raz, w polityce – wielokrotnie” – Winston Churchill
Kinga Lisowska klasa 4e
„Rzeczy, które czynimy z miłości” – Kristin Hannah
Poruszająca historia o miłości, przetrwaniu i nowym znaczeniu słowa rodzina… Kristin Hannah postanawia skupić się na losach dwóch kobiet – Angie, jednej z sióstr DeSaria, która mimo życiowych tragedii stara się nieść ludziom pomoc, a także Lauren – młodej dziewczyny, poszkodowanej przez życie, z której los postanawia wielokrotnie zadrwić. Kobiety spotykają się zupełnie przypadkiem, nie wiedząc wówczas, że ich drogi skrzyżują się na zawsze…
Kristin Hannah oczarowuje, wzrusza i porusza serca. Jest jedną z tych autorek, które mogę czytać na okrągło, zachwycając się rozbudowaną psychologią bohaterów. K. Hannah nigdy nie idealizuje. Pokazuje świat oczami zwykłych ludzi z niezwykłymi problemami i zadziwiającymi rozwiązaniami. Kto jeszcze nie przeczytał „Rzeczy, które czynimy z miłości”, może sięgnąć po nią w szkolnej bibliotece.
Kinga Lisowska klasa 4e
„Wizjer” – Magdalena Witkiewicz
Czy ludzki rozum jest w stanie pojąć siłę technologii? Czy rozumiemy, ile naszych danych krąży po całym świecie i każdy może z nich korzystać? Odpowiedź brzmi : NIE
W dodatku Laura Kirsch, nie znając potęgi technologii, zostaje wplątana w sieć tajemniczych wydarzeń – pojawiają się demony przeszłości, a bliskie sercu osoby znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Kto chce jej zaszkodzić? Czy Laura nie może już kierować swoim życiem? Jeśli tak, kto to więc robi? Jaki ma w tym cel? No i co ma z tym wspólnego aplikacja randkowa MoreThanHeart?
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Magdaleny Witkiewicz, która tym bestsellerem zerwała z tradycyjną formą powieści obyczajowej, przepełnionej szczęściem, miłością i dobrem rodziny. Jak napisał Wojciech Chmielarz : „Magdalena Witkiewicz z przytupem wkracza w świat akcji. „Wizjer” to thriller, po którym naprawdę będziecie się bali włączyć komputer”.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Inni mają lepiej” – Krystyna Mirek
Każdy z nas zna to sformułowanie –„Moje życie jest okropne, ale jak jemu/jej się wiedzie! Nic im nie brakuje!”. Takie samo zdanie mają Zuzanna, Natalia i Jagoda – trzy kobiety, tak różne od siebie, a jednocześnie starające się ze sobą współpracować. Jak serdeczne koleżanki, spotykają się na kawie i ciastku, opowiadając o swoich rodzinnych problemach i powtarzając w głowie utarty frazes „Ona ma lepiej”. Tylko jak może mieć lepiej kobieta samotnie wychowująca dziecko; kobieta, mająca świadomość, że jej partner ma drugie dziecko; kobieta – Matka Polka, próbująca ogarnąć cały dom wraz z trójką dzieci? Nic nie jest idealne, a my po prostu musimy z tym żyć.
O tym jest właśnie książka Krystyny Mirek – życie bywa skomplikowane, lecz nie powinniśmy ulegać naszym wyobrażeniom, tylko walczyć o miłość i o to, co jest naprawdę dla nas ważne.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Kochając Pana Danielsa” – Brittainy C. Cherry
Czy jest możliwe, aby pokochać ze wzajemnością człowieka, który okazuje się twoim przyszłym nauczycielem literatury? Brzmi to nie tylko ekstrawagancko, ale też nieetycznie. Ashlyn jednak nie wiedziała kim jest tajemniczy Daniel Daniels, którego niebieskie tęczówki i wiedza o Szekspirze, zawładnęły jej krwawiącym z bólu sercem. On stał się jej powodem do życia i czerpania z niego jak najwięcej – ona jego prawdziwą miłością. Czy związek ten ma szansę przetrwać? Czy ktoś się dowie o łączącym ich uczuciu? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w książce „Kochając Pana Danielsa”, która dostępna jest w szkolnej bibliotece.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Mansfield Park” – Jane Austen
Mansfield Park jest posiadłością zamożnego państwa Bertramów, którzy przygarniają do siebie dziesięcioletnią wówczas Fanny Price. Ich, z pozoru nieśmiała i pełna pokory, krewna widzi w Mansfield Park ostoję tradycji i pokoju, którego nigdy nie zaznała w rodzinnym domu. Wszystko to zostaje jednak zniszczone w momencie pojawienia się w sąsiedztwie Crawfordów. Codzienna moralność zostaje zburzona, a Jane Austen ukazuje swoje zaniepokojenie angielskim społeczeństwem i upadkiem wartości.
Nie bez powodu „Mansfield Park” jest uznawane za najtrudniejszą powieść Austen. Autorka porusza w nim problemy młodego pokolenia – nieokiełznanego, które nie wyznaje żadnych wartości, zarozumiałego i pełnego bezduszności. Nie liczą się dla nich uczucia, lecz dobra zabawa i majątek, a pokusa jest dla nich silniejsza niż dobre imię. Pod wieloma względami problematyka książki jest uniwersalna i możliwa do zrozumienia w dzisiejszych czasach. „Mansfield Park” jest dostępne w szkolnej bibliotece
Kinga Lisowska klasa 3e
„Śniadanie z Tiffany” – Edwin John Wintle
Nicholas Sparks „Jedno życzenie”
W 1996 roku szesnastoletnia Maggie zostaje odesłana przez swoich rodziców do swojej ciotki Lindy, byłej zakonnicy, mieszkającej na wyspie Ocracoke. Maggie jest pogubiona, w dodatku błędy przeszłości dają jej mocno o sobie znać… Jednak w tym życiowym przygnębieniu, młody i przystojny Bryce został jej światłem w tunelu. Czy miłość jest silniejsza niż strach? Na to pytanie może jedynie odpowiedzieć Maggie w roku 2019, kiedy jako słynna fotografka mierzy się z wyniszczającą jej chorobą nowotworową. W tym trudnym czasie opoką dla niej stał się Mark, młody asystent, który od niedawna rozpoczął pracę w jej galerii. Czy ten młody mężczyzna, przypominający jej największą miłość, będzie mógł dać Maggie ukojenie? Czy w końcu będzie mogła spełnić swoje jedno życzenie?
Sparks zachwyca mnie od lat. Nie potrafię przejść obojętnie obok jego książek, a „Jedno życzenie”, będące jego najnowszą powieścią i zawierające rozdziały z zachwianą chronologią, wzbudzają jedynie moją ciekawość. Każda napisana przez niego historia wzrusza, ale także zmusza do refleksji – nie ma nigdy idealnych zakończeń, są tylko te pouczające.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Trzepot skrzydeł” – Katarzyna Grochola
Małżeństwo jest dla wielu kobiet spełnieniem marzeń i gwarantem szczęścia. Natomiast dla ich rodzin i przyjaciół najważniejsze jest, aby kobieta dobrze traktowała swojego męża. Bo co złego może się dziać za zamkniętymi drzwiami mieszkania, w którym małżonkowie powinni zostawać sami i napawać się chwilą? Jak można uważać, że mężczyzna idealny, który odwiedza swoją żonę w pracy, zauważa nową fryzurę i pragnie obdarzać małżonkę czułością na każdym kroku, będzie w stanie kogoś skrzywdzić? Hania też tak myślała, że trafiła na ideał, ale dlaczego nikt nie zauważył, że nie jest szczęśliwa?
Z twórczością Katarzyny Grocholi spotkałam się po raz pierwszy i jestem pozytywnie zaskoczona. Książka utrzymana jest w formie listu do ojca głównej bohaterki i brak w niej jakichkolwiek podziałów na rozdziały. Historia jest na tyle wciągająca, że nie zawiera fabuły, lecz wspomnienia Hanny z okresu dzieciństwa, małżeństwa oraz refleksje dotyczące życia.
Czy można kiedyś stanąć twarzą w twarz z największym lękiem i go pokonać? Jak radzić sobie w sytuacjach, o których kobiety mówią dość niechętnie? Wszystkiego można dowiedzieć się, czytając „Trzepot skrzydeł” K.Grocholi, który dostępny jest w szkolnej bibliotece.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Świt, który nie nadejdzie” – Remigiusz Mróz
Jak wygląda świat międzywojennej przestępczej Warszawy? Czy można raz na zawsze zaznaczyć swój teren i stać się królem warszawskiej mafii? Jakie panują zasady w świecie pełnym krętactwa i braku moralności?
Ernest Wilmański, były pięściarz, pojawia się w Warszawie i chce zacząć nowe życie z czystą kartą. Od razu wkracza w świat przestępczej stolicy jako bezprecedensowy mężczyzna z czarnymi rękawiczkami i (o dziwo!) brakiem kapelusza – atrybutu mieszkańców Warszawy. Dlaczego się tam znalazł? Co mają mu do zaoferowania Bannicy i z jakiego powodu interesuje się tym kobieca policja?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Remigiusza Mroza, którą można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Nieodnaleziona” - Remigiusz Mróz
Czy można zniknąć z czyjegoś życia i pojawić się w nim niespodziewanie po dziesięciu latach? Dlaczego bliska nam osoba nie chce nawiązać z nami kontaktu i dopiero po wielu latach szuka sposobów i ukrytych szyfrów, by tego dokonać? Dziesięć lat po zaginięciu narzeczonej Damian Werner niespodziewanie trafia na ślad ukochanej – zdjęcie umieszczone na jednym z profili Spotted. Kolejna fotografia, pochodząca z prywatnych zbiorów Damiana wydaje się coraz bardziej niepokojąca. Kto szuka dziewczyny i czy to naprawdę ona pojawiła się po dziesięciu latach? Czy w dzisiejszych czasach Internet jest o wiele bardziej pomocny niż służby? Dlaczego policja jest bierna i chce zamykać niewinnych, rozemocjonowanych ludzi?
Po raz kolejny Mróz szokuje i zachwyca jednocześnie. Obok tej książki nie można przejść obojętnie, bo gdyby wydaje się, że cała tajemnica została ujawniona a zagadka rozwiązana, na jaw wychodzą kolejne fakty, które zaburzają całą akcję.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Ekstremista” – Remigiusz Mróz, tom trzeci z cyklu o Gerardzie Edlingu
W kolejnym tomie Remigiusz Mróz zaprasza nas do świata Gerarda Edlinga, Małgorzaty Rosy i Siewcy. Kim on jest? Trudno stwierdzić. Od początku Gerard próbuje rozwiązać tę zagadkę – w Opolu znika maturzystka, a jedynym śladem jest karta tarota z symbolem sprawiedliwości. Kolejne młode osoby umierają w niewyjaśnionych okolicznościach, a ostatnią rzeczą są następujące karty – odpowiedniki znaków zodiaków ofiar. Co z tym wspólnego ma Gerard? Dlaczego Małgorzata Rosa śledzi od miesięcy internetowe grupy dla pasjonatów wróżbiarstwa i jaki związek ma z tym gwara oraz zagadnienia lingwistyczne? Z jakiej przyczyny wszystko kręci się wokół życia prywatnego Edlinga i ma wywołać w nim silne, skrajne emocje? Wyścig ze śmiercią czas zacząć…
Remigiusz Mróz ponownie fascynuje, wciąga i zaskakuje. Potrafi irytować, gdy kolejne fakty i dowody wychodzą na jaw. Jest nieprzewidywalny, przez co zyskuje moje uznanie. Tym bardziej, że jak sam przyznał w „Posłowiu” na kontynuację nie będziemy czekać długo…
Książka dostępna jest w szkolnej bibliotece
Kinga Lisowska klasa 3e
„Iluzjonista” – Remigiusz Mróz – tom drugi z cyklu o Gerardzie Edlingu
Po raz kolejny Remigiusz Mróz przenosi nas do świata Gerarda Edlinga. Tym razem celem byłego prokuratora staje się morderca, nazywany Iluzjonistą. Jego ofiary łączy wypalony na skórze znak zapytania. Jednakże śledztwo to odbyło się w roku 1988 i zostało uznane za zakończone – sprawa skończyła się skazaniem mordercy. Nikt nie chciałby zatem wracać do tych makabrycznych wydarzeń, ale ponad trzydzieści lat później w Opolu znaleziono ofiarę zabójstwa – z wypalonym znakiem zapytania, a kolejne etapy sprawy są łudząco podobne do technik Iluzjonisty.
Postacią łączącą oba wątki jest były prokurator – Gerard Edling, a także dziennikarka, nazywana przez wszystkich Gochą. Próbują oni zrozumieć, z jakiego powodu znów w ich życiu pojawia się skazany Iluzjonista i co z tym wspólnego mają demony przeszłości? Czy ukrywana prawda, która zginęła wraz z powodzią tysiąclecia ma prawo ujrzeć światło dzienne? Dlaczego życie służb specjalnych zdominowane jest przez sytuacje prywatne?
Odpowiedzi na te nurtujące was pytania znajdziecie w „Iluzjoniście” Remigiusza Mroza, który dostępny jest w szkolnej bibliotece.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Behawiorysta” – Remigiusz Mróz – tom pierwszy z cyklu o Gerardzie Edlingu
Wielu ludzi, śledzących media, może stwierdzić, że każdemu zamachowcowi przyświeca plan lub wyższa idea. Nie są oni pozbawieni myślenia, lecz mają inne podejście do świata. W większości z nich to sprytni „psychologowie”, którzy potrafią wprowadzić w zakłopotanie nawet najlepszych – pochodzących ze świata służebnej elity – prokuratorów czy policjantów.
Taki właśnie był Kompozytor, który nie przedstawiając żadnych żądań organizuje „Koncerty krwi” transmitowane na utworzonej specjalnie stronie internetowej. Kim są jego ofiary? Dzieci – polskie, ukraińskie, starsze kobiety, samotni mężczyźni, biznesmeni – osoby, które nie mają ze sobą nic wspólnego, lecz przebiegły umysł Kompozytora jest w stanie ich połączyć, swoją „skromną” i zarazem krwawą osobą. W tym wszystkim znajduje się także Gerard Edling, były prokurator, który został dyscyplinarnie wyrzucony ze swojej funkcji. Jest behawiorystą i specjalistą od kinezyki, zajmuje się badaniem komunikacji niewerbalnej i ludzkich zachowań, analizując ich gesty do perfekcji. Tylko co może „powiedzieć” pewność w głosie, rozstawione szeroko nogi czy wyprostowane ręce Kompozytora? Edling wie i my również możemy się dowiedzieć, sięgając po „Behawiorystę”, którego znajdziemy w szkolnej bibliotece
Po raz pierwszy zapoznałam się z twórczością Remigiusza Mroza i jestem pozytywnie zaskoczona, mimo że tematyka może wywoływać u niektórych czytelników dreszcze i strach. Mróz potrafi stworzyć wartką akcję i złożonych bohaterów, którzy sprawiają, że nie można oderwać się od tej wciągającej historii, czy Behawiorysta i Kompozytor w końcu spotkają się twarzą w twarz?
Książka znajduje się w naszej bibliotece.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Światło między oceanami” – M. L. Stedman
Co zrobić, gdy nieoczekiwanie dostaniemy to, na co czekaliśmy latami? Czy można pozbyć się szczęścia? Jak poradzić sobie z życiowym dramatem i chwilowym światłem w tunelu własnego okrucieństwa? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce „Światło między oceanami”, która porusza nie tylko uniwersalne tematy.
Historia Toma i Isabel jest bardzo wzruszająca – dwoje młodych, zakochanych ludzi pragnie osobistego szczęścia w postaci własnego dziecka, lecz każde kolejne próby okazują się ich niepowodzeniem. Nagle los „zsyła” im malutką, dwumiesięczną dziewczynkę, która staje się ich całym światem. Tylko czy Isabel i Tom wiedzą, że ta mała istotka ma biologicznych rodziców?
Książka ta bardzo mnie zaskoczyła. Byłam przygotowana na porywającą serca romantyczną historię, lecz treść mocno mną wstrząsnęła. Ludzie, w różnych czasach, zmagają się z problemami. I o tym jest ta książka – jak z nimi walczyć, ale też jak im ulec. Jak wielka jest siła miłości i co jest w stanie zrobić człowiek w jej imię. Dlatego bardzo polecam tę książkę dla wszystkich tych, którzy nie potrafią walczyć, mimo trudności losu. „Światło między oceanami” pomaga odnaleźć nie tylko siłę do walki, ale także podstawy ludzkiego zwątpienia.
Kto jeszcze nie czytał książki autorstwa M. L. Stedman,
może ją znaleźć w szkolnej bibliotece.
Kinga Lisowska klasa 3e
„Mistrz
i Małgorzata” – Michaił Bułhakow
Czy
szkolna lektura może być fascynująca? TAK! Wśród tekstów z epok
napisanych niezrozumiałym językiem i poruszających uniwersalne
tematy, jak śmierć, miłość czy ojczyzna, można znaleźć coś
odrealnionego, a jednocześnie wciągającego. Taka jest właśnie
książka „Mistrz i Małgorzata”, która spotkała się z wielką
falą krytyki, jak i uznania, w momencie swojego wydania.Powieść Bułhakowa skupia się na obrazie totalitarnego państwa – bolszewickiej Rosji, pozbawionej wiary w Boga – zatem szerzącej ateizm. Do tego pełnego braku moralności i etyki państwa przyjeżdża Szatan wraz ze swoją świtą, by, ku zaskoczeniu, nie zniszczyć świata, lecz obnażyć prawdę o komunistycznym społeczeństwie – ich wadach w postępowaniu i ostrzec przed zagładą.
Bułhakow umieszcza także powieść w powieści, ponieważ tytułowy Mistrz, będący pisarzem, jest autorem książki o Poncjuszu Piłacie, piątym prokuratorze Judei. Bibijna płaszczyzna, mimo braku całkowitej zasady odtwarzania wątków religijnych, jest mocno powiązana ze światem rosyjskim, niosąc ze sobą smutną prawdę, że żaden ustrój totalitarny nie czyni w ludzkim świecie dobra.
Bardzo polecam tę książkę, ponieważ zawiera w sobie wiele sytuacji absurdalnych i groteskowych, łączących wiele sprzecznych wątków – jak tragizm z komediowym przedstawieniem. Postaci bardzo się wyróżniają, są charakterystyczne – między innymi intrygujący kot Behemot.
Mimo, że jest to lektura z poziomu rozszerzonego, uważam, że zainteresuje wielu czytelników, którzy nie lubią rutyny, lubią wątki historyczne i fantastyczne. Mam nadzieję, że zaintryguje Was do wielu ciekawszych interpretacji.
Kinga Lisowska klasa 3e
"Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" - Daniel Tammet
Książka
ta jest pamiętnikiem niesamowitego człowieka który, urodzony
końcem lat 70. XX wieku, musi w dotychczasowym życiu zmierzyć się
z zespołem Aspergera, a także synestezją, oddziałowującą na
wszystkie jego zmysły, przez co widzi kolory, kształty, faktury i
liczby. Czym to się objawia? Jego data urodzin jest niebieska, a
kolejne złożone cyfry przybierają różnorakie formy. Historia
Daniela jest bardzo wzruszająca, ale i pouczająca. Niekiedy nie
zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób w naszym otoczeniu mierzy się
z zespołem Aspergera lub nie potrafimy im pomóc. Autor książki -
Daniel Tammet sprawia, że możemy "przejść" przez życie
jego oczami. Książka podzielona na fragmenty jego życia opisuje
lata dzieciństwa, późniejszy okres szkoły i studiów, miłość,
a także wolontariat i możliwość wewnętrznego przełamania się,
by móc wejść w bliższe kontakty z ludźmi i nawiązać z nimi
szczególne więzi.
Czego
może nas nauczyć Daniel Tammet? Że wszystko przychodzi z czasem i
to, że ludzie nie potrafią nas zrozumieć, nie oznacza, że musimy
się poddać. Życie z każdą przypadłością nie jest łatwe, lecz
musimy dążyć do przełamywania życiowych barier.
Bardzo
polecam tę książkę, ponieważ mimo zaskakujących wydarzeń i
historii niesie ze sobą także uniwersalne, życiowe prawdy. Kto
jeszcze nie czytał osobistego pamiętnika Daniela Tammeta znajdzie
go w szkolnej bibliotece.
Kinga
Lisowska klasa 3e
"Zmyślona" – Katarzyna Michalak
Polecam jedną z części słonecznej trylogii tej znanej autorki, która już w wieku 6 lat popełniła swoją pierwszą książkę! Zmyślona to nazwa urokliwej miejscowości, gdzie w pięknej leśniczówce mieszka jeden z bohaterów. Tam też pośród pachnących igliwiem lasów rozgrywa się akcja powieści nasączonej emocjami, przeplatanej rozpaczą, nadzieją, miłością i zdradą. Oprócz ogromnego napięcia towarzyszącego czytaniu książki znajdziemy tu również sporą dawkę humoru.
Po szczegóły zapraszam do „Zmyślonej”.
Margo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz